WAMA-SPORT Historia - Bokserskie wspomnienia w Muzeum Sportu (2017) – Nie o łomocie tylko o szermierce na pięści

Coraz mniej osób pamięta, że w latach 1950 – 1980 ubiegłego stulecia Polska należała do czołówki amatorskiego boksu na świecie. Takie nazwiska jak: Pietrzykowski, Walasek, Grudzień, Kulej, Kasprzyk, Szczepański i wielu innych, to zawodnicy którzy zdobywali medale Mistrzostw Europy, świata oraz Igrzysk Olimpijskich.

W Olsztynie oraz na Warmii i Mazurach również byli bokserzy i trenerzy, którzy przeszli do historii tej dyscypliny sportu. Do dnia dzisiejszego amatorski boks w naszym województwie próbuje nawiązać do wspaniałej tradycji „polskiej szkoły boksu”. Nadarza się wspaniała okazja, by powspominać „szermierkę na pięści” w naszym województwie oraz w Polsce. Gośćmi Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie będą: Otton Tuszyński oraz Arkadiusz Paturej.

Otton Tuszyński to niezwykle barwna postać Warmii i Mazur, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Urodzony w 1933 roku w Olsztynie, z pięściarstwem zetknął się jako 16- latek w olsztyńskim klubie „Gwardia”. W okresie służby wojskowej występował w barwach „GWKS” Olsztyn. W ringu stoczył 68 walk, z których 16 przegrał i 4 zremisował. Walczył w kategoriach od papierowej do lekkopółśredniej. Na początku lat 60. pracował w klubie „Budowlanych” Olsztyn jako społeczny instruktor. W 1962 zdobył uprawnienia nauczyciela boksu. Następnie w 1966 roku został trenerem, ukończywszy kurs zorganizowany przez PZB we wrocławskiej WSWF. Był jednym z ulubieńców trenera wszechczasów, popularnego „Papy” – Feliksa Stamma. Trener O. Tuszyński przyczynił się walnie do sukcesu klubu „Budowlani” Olsztyn. M.in. będąc trenerem w roku 1967 wprowadził drużynę do II ligi.

Arkadiusz Paturej to były zawodnik, a obecnie działacz sportowy i trener. Jest absolwentem WSP w Słupsku. Zdobył brązowy medali MP seniorów(79), został wicemistrzem Polski juniorów (75). Reprezentował Polskę w MME w Izmirze (76). Boksował w klubach Wybrzeże Gdańsk i Czarni Słupsk. Trenerem jest od 1983 r. Od 1988 r. szkolił sportowców w UKSW PIRS Olsztyn. Jest promotorem sportów walki na Warmii i Mazurach, wychowawcą medalistów mistrzostw Polski, współorganizatorem wielu turniejów, m.in. „Bitwy o Warmię”. Arkadiusz Paturej był wicestarostą powiatu olsztyńskiego, obecnie jest dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Spotkanie z tymi niezwykłymi gośćmi odbyło się 25 października 2017 r. o godz. 17.30 w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie

OSiR Olsztyn

Tekst ukazał się na portalu WAMA-SPORT (października 2017 r.)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn