WAMA-SPORT Historia - MŚ na szosie Ponferrada 2014 – Gosia Jasińska bez medalu, ale...na medal

Bardzo interesujący przebieg miał wyścig o mistrzostwo świata (2014) elity kobiet w kolarstwie szosowym. W Ponferrada z dobrej strony pokazały się Polki, które do końca były w grze i choć medalu nie zdobyły udowodniły, że liczą się wśród najlepszych. Nam szczególnie miło, że do tego grona można zaliczyć Małgorzatę Jasińską z Barczewa ( obecnie MCipollini Giordana), która zajęła wprawdzie 19 miejsce, ale była wiodącą postacią.

Liderka zespołu była Katarzyna Niewiadoma, która jednak na drugim okrążeniu uczestniczyła w gigantycznej kraksie i choć specjalnie nie ucierpiała, minęło sporo czasu, by dołączyła do peletonu. W tyle zostały jeszcze trzy Polki i na barkach Jasińskiej spoczęła cała odpowiedzialność by biało-czerwone nie wypadły z gry. Cały czas jechała w ścisłej czołówce, kontrolowała sytuację, by w razie potrzeby zabrać się w ucieczkę.

Kosztowało to sporo sił i wydawało się, że w drugiej części wyścigu naszej zawodniczce może zabraknąć energii. Tymczasem do końca jechała niezwykle aktywnie i dopiero na ostatnich kilometrach trochę „odpuściła” bo z przodu jechała Katarzyna Niewiadoma. Przybyła na metę w drugiej grupie 40 sekund za czołówką i zajęła 19 miejsce. Ale stylem jazdy, odwagą i świetną dyspozycją mogła zaimponować. Przecież tu walczyła cała światowa elita.

Katarzyna Niewiadoma walczyła do końca, i jeszcze na 200 metrów przed metą wydawało się, że włączy się do walki o medal. Wyraźnie zabrakło sił, ale po przejściach w pierwszej części wyścigu jest to usprawiedliwione. Natomiast trzeba podkreślić fakt, że aż trzy Polki znalazły się w dwudziestce. Tego nie było od lat.