WAMA-SPORT Historia - Warto było przyjść do Muzeum Sportu (2010) - Lech Piasecki nie tylko o sobie

Fot. e-rowery.pl

To był 1985 rok. Zwyciężył w Wyścigu Pokoju , jadąc w żółtej koszulce lidera od pierwszego do ostatniego etapu, na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym w Giavera di Montello (Włochy) zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego. Zdobył też tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz z Zenonem Jaskułą w jeździe na czas parami. Amatorską część kariery zakończył wygraną w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski. LECH PIASECKI był w czwartek gościem Muzeum Sportu.

Rzadko się zdarza by do Olsztyna zawitał taki mistrz i wyraził chęć bezpośredniego spotkania z sympatykami sportu. Było mi trochę wstyd, że zjawiła się tylko garstka osób, która wysłuchała mistrza. Ten z dużą swadą opowiadał o swojej przygodzie ze sportem, o kulisach amatorskiego i zawodowego peletonu. Namawiał też wszystkich do uprawiania tej dyscypliny, a okazją może być udział w niedzielnym wyścigu MTB dla wszystkich chętnych, gdzie start i metę wyznaczono na lotnisku w Dajtkach.

Lech Piasecki sławę zdobył 1985, kiedy wygrał wszystkie najważniejsze imprezy.

- Wtedy kadrę objął Ryszard Szurkowski – powiedział pan Leszek. On kolarstwo znał od podszewki. Wiedział jak się przygotowywać, a w trakcie walki, w którym momencie zaatakować. I tak sukces napędzał sukces.

Trofea w sporcie amatorskim zaowocowały kontraktem zawodowym, co jeszcze nie było takie powszechne jak teraz.

- Miałem szczęście, że we Włoszech był już Czesław Lang. Znalazłem się w tej samej grupie, było mi łatwiej oswoić się z zupełnie innym rodzajem kolarstwa. Wystartowałem w największych Tourach. Wygrywałem „czasówki” w Giro di Italia i Tour de France, zdobyłem też tytuł mistrza świata na torze na dystansie 5 km.

Piękna kariera ozdobiona cennymi laurami, a potem po jej zakończeniu praca w teamie Czesława Langa przy organizacji największych imprez kolarskich przede wszystkim Tour de Pologne.

- Kocham sport i przy nim zostałem, służę swoim doświadczeniem, kocham to co robię. Staram się propagować kolarstwo, szczególnie to amatorskie, bo to wspaniała przygoda i sposób na zdrowy tryb życia.

Tekst ukazał się na portalu WAMA-SPORT 10 czerwca 2010 roku

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn