WAMA-SPORT Historia – Lech Madaliński – AZS i tylko AZS

Fot. azs olsztyn archiwum

Pan Leszek był czołową postacią olsztyńskiego sportu, znana w naszym środowisku od dziesiątek lat. Jak w Stomilu Wacław Ostrowski, w Gwardii Roman Kamiński, w Warmii Tytus Gielig, tak w AZS tym legendarnym działaczem czuwającym nad rozwojem klubu z Kortowa był Leszek Madaliński. Dawniej lekkoatleta AZS, absolwent olsztyńskiej uczelni, wieloletni sekretarz AZS, a ostatnio kierownik stadionu Zresztą z lekkoatletami związany są do ostatnich chwil swego życia.

Odchodzą ikony olsztyńskiego sportu” - przeczytaliśmy tuż po jego śmierci na wama-sport.pl. I to racja. Odchodzi pokolenie sportowców, które szczyty sławy osiągało w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W właśnie jednym z nich był Pan Leszek.

Urodził się 10 marca 1934 roku w miejscowości Rajmundy koło Kutna. Przyjechał do Olsztyna w roku 1952 i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczej na Wydziale Zootechniki. Opuścił uczelnię wraz z pierwszym rocznikiem absolwentów. Dopiero w Kortowie zetknął się z wyczynowym sportem. Uprawiał lekkoatletykę specjalizując się na krótkich i średnich dystansach. Olsztyńskiemu AZS był wierny przez całe życie (podobnie jak zmarła przed wielu laty żona Pana Leszka, pełniąca przez lata obowiązki kierownika biura). Po zakończeniu czynnego kontaktu z „królową” przez ćwierć wielu był kierownikiem sekcji lekkoatletycznej, sekretarzem akademickiego stowarzyszenia, a po przejściu na emeryturę opiekunem stadionu lekkoatletycznego.

To właśnie w latach kiedy kierował tą organizacją (1976-1991 i 1992-1994) sportowcy z Kortowa osiągnęli największe sukcesy. Na pierwszym miejscu byli oczywiście siatkarze, ale na arenie ogólnopolskiej liczyli się także lekkoatleci, żeglarze, gimnastyczki, narciarze, a przede wszystkim bojerowcy, zdobywcy kilkudziesięciu medali mistrzostw świata, Europy i Polski. Powstała hala sportowa (1976 r.), wyciąg narciarski (1979 r.), boisko do piłki nożnej (1979 r.), siłownia (1980 r.), pawilon przy kortach tenisowych (1981 r.), ściana tenisowa (1983 r.), dwa boiska do siatkówki (1985 r.), a po dwóch latach następne dwa do siatkówki i jedno do koszykówki, wreszcie tak bardzo oczekiwany stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową.

Pan Leszek był osobą wyjątkową, pogodną, ciepłą, pracowitą. W swym ukochanym klubie spędzał całe dnie. Nawet teraz w ostatnich miesiącach swego aktywnego życia nie opuszczał meczów siatkarzy. Archiwizował najważniejsze wydarzenia z udziałem sportowców z Kortowa.. Zmarł 12 lipca 2013 roku.

Autor; Janusz Porycki

Tekst ukazał się w Panoramie Sportu Warmii i Mazur 2013

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn