WAMA-SPORT Historia - Kazimierz Podolak w Wałeckiej Alei Gwiazd - Kuźnia niezapomnianego Wunderteamu

Fot. Łukasz Gniot

Pana Kazimierza Podolaka starsi kibice pamiętają jako znakomitego długodystansowca, który wiążąc się z Olsztynem, zdobył dla ówczesnej Gwardii wiele tytułów, a niektóre jego rekordy okręgu przetrwały do dziś. Pan Kazimierz przekazuje swą wiedzę i doświadczenie następnym pokoleniom lekkoatletów AZS UWM Olsztyn. Jest postacią znana w całej Polsce, czego dowodem jest jego obecność w Wałeckiej Alei Gwiazd.

 Nietypowa galeria istnieje nad jeziorem Raduń w Wałczu – miejscowości szczególnie bliskiej wodniakom (kajakarzom i wioślarzom), którzy tu przygotowują się do najważniejszych imprez światowych. W przeszłości malownicze miasteczko stało się mekką lekkoatletów. Tu kształtował się niezapomniany polski Wunderteam, którego głównym architektem i twórcą był trener Jan Mulak. On wypatrzył wspaniałe tereny, nawiązał współpracę z miejscowymi władzami, by powstał tu ośrodek szkolenia. Pomysł był znakomity, a realizacja programu stała się wielkim sukcesem polskiego sportu. Wunderteam był początkiem lat świetności „polskiej królowej”, szlifował kolejne perły. Stałym uczestnikiem zgrupowań i obozów był także Kazimierz Podolak w latach 60-tych czołowy długodystansowiec.. Jego sportowa metryka: (18-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych w latach: 1963-71, trzykrotny rekordzista Polski, czterokrotny mistrz Polski) w pełni upoważnia do obecności w Wałeckiej Alei Gwiazd.

To szczególne miejsce upamiętniające tych wszystkich, którzy mieli kontakt z Wałczem, przygotowywali się do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Europy, ustanawiali rekordy. Na specjalnych tablicach umieszczono ich nazwiska, z notkami biograficznymi i osiągnięciami sportowymi. To swego rodzaju pomnik ludzi, którzy dla polskiego sportu uczynili tak wiele.

Źródło i zdjęcia: „Wałecka Aleja Gwiazd” autorstwa Łukasza Gniota

Informacja ukazała się 16 października 2013 r. na portalu WAMA-SPORT

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn