WAMA-SPORT Historia – Warmia Traveland w przedsionku ekstraklasy – Awans własnymi siłami

Działacze, szkoleniowcy, a przede wszystkim sami zawodnicy olsztyńskiej Warmii Traveland rozpoczęli odliczanie. Już tylko godziny dzielą ich od historycznej premiery w Serii B piłki ręcznej mężczyzn. 15 września drużyna prowadzona przez Mieczysława Nowaka gości siódemkę Gwardii Opole. Gospodarze zagrają w Uranii po raz pierwszy i zapewne ostatni w tym sezonie, bo resztę spotkań zaplanowano w sali V LO, gdzie zespół trenuje.

Z wyjątkiem pierwszego, pozostałe terminy nakładają się z meczami siatkarzy i koszykarek występujących w ekstraklasie – powiedział dyrektor klubu Leszek Dublaszewski. Nie chcemy doprowadzać do przepychanek o godziny. Sala „ogólniaka” jest pełnowymiarowa, spełnia wszelkie warunki regulaminowe i na dwóch balkonach może się pomieścić znaczna grupę widzów. Gdyby jednak na naszych meczach frekwencja była tak liczna, że trybuny nie pomieszcza wszystkich chętnych do tematu wrócimy.

Olsztynianie po raz pierwszy w historii klubu znaleźli się w dość ekskluzywnym gronie. Co prawda Seria B nie jest tym najwyższym szczeblem zmagań, ale pamiętajmy, ze zespoły występujące w ekstraklasie to na dobrą sprawę stajnie sportowe wspomagane przez bogatych właścicieli, a zawodnicy od dawna żyją z piłki ręcznej. Odwrotnie olsztynianie. W klubie zapewnili nas, że jak dotychczas stowarzyszenie nie ma długów i mocno stoi na nogach. Nie znaczy to, że szczypiorniści opływają w dostatki. Pieniądze są, ale na bieżącą działalność. Nie ma mowy o kosmicznych premiach. Z wyjątkiem dwóch piłkarzy, pozostali są rodowitymi olsztyniakami i tu uczyli się sportowego abecadła. W barwach Warmii odnosili pierwsze sukcesy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. Pod kierunkiem Mieczysława Nowaka czynili postępy, by po latach wyrzeczeń i ciężkiej pracy awansować do serii B. To drugi taki przypadek w Olsztynie, kiedy zespół, który wchodzi do I ligi składa się niemal wyłącznie z wychowanków.

W klubie od czasu do czasu mówi się, że warto pójść za ciosem i pokusić się o kolejny awans, ale oczywiście wszyscy chodzą po ziemi. Na razie przerasta to możliwości zespołu, którego średnia wieku nie przekracza 22 lat, a jedynym graczem zawyżającym statystykę jest 27-letni Marcin Jakacki. To właśnie on oraz Grzegorz Steć zetknęli się z piłkę ręczną poza Olsztynem.

Pierwszy rozpoczynał swoją przygodę ze szczypiorniakiem w Orle Karolewo, potem zaliczył epizod w Warszawiance, gdzie rozegrał trzy czy cztery mecze. Drugi z nich wywodzi się z Padwy Zamość. Jesienią ubiegłego roku trafił do Olsztyna na studia i teraz kontynuuje swa przygodę ze sportem.

W składzie Warmii nastąpiła jedna znacząca zmiana Asystenta trenera Marka Niedźwieckiego zastąpił Andrzej Górzny Nikt nie zrezygnował z gry. Działacze uprawnili do występów dziewiętnastu zawodników. Jest wśród nich kilka postaci nowych, znanych dotychczas tylko z występów juniorów prowadzonych przez Ryszarda Gołdyna. Z narybkiem nie jest więc źle. Kierownictwo klubu zastanawia się czy do zgłoszonej grupy nie dodać jeszcze trzech zawodników. Sezon jest długi i wyczerpujący. Kadra musi być na tyle liczna by szkoleniowcy mieli możliwości manewru.

Przygotowania do debiutanckiego sezonu były bardzo staranne. Najpierw obóz w Starych Jabłonkach, gdzie pracowano nad siłą i wytrzymałością. Drugi etap nastąpił w Suwałkach i poprzedzał serie gier kontrolnych. Pierwszym sprawdzianem był mecz z Granitasem Kowno, wielokrotnym mistrzem Litwy. Nie wypadł od dla naszych zawodników najlepiej, choć porażka 16:25 (9:11) nie jest zaskoczeniem. Drużyna z Kowna stanowi trzon reprezentacji, a sam Granitas przygotowuje się do spotkań eliminacyjnych w Lidze Mistrzów. Mimo wszystko sparing był doskonałym sprawdzianem i wskazał słabości olsztyńskiej siódemki, warto jednak pamiętać, że piłkarze ręczni Warmii Traveland wyraźnie odczuwali trudy zgrupowań. Kilka dni później Warmia była gospodarzem turnieju, w którym startowały trzy drużyny Serii A: Warszawianka, MMTS Kwidzyn i MSPR Łódź, który mimo spadku pozostał w ekstraklasie zastępując wycofaną z rozgrywek Spójnię Gdańsk. Olsztynianie zremisowali z zespołem Łodzi (26:26), pokonali Kwidzyn (26:25) i przegrali z Warszawianką (18:28). Rywalami w kolejnych sparingach będą: Wybrzeże Gdańsk, SMS Gdańsk, Huragan Morąg i Victoria Bartoszyce.

Na co liczy kierownictwo klubu w najbliższym sezonie?- Zapytaliśmy dyrektora Leszka Dublaszewskiego

Spodziewam się, że zespół stać na zajęcie szóstego miejsca. Każde wyżej byłoby dodatkowym bonusem.

Czym charakteryzuje się zespół z Olsztyna, bo nie jest tajemnicą, że nie imponuje warunkami fizycznymi.

Naszą siłą jest młodość. Pod tym względem ustępujemy tylko drużynie Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Gdańska. Nasi zawodnicy potrafią podjąć walkę, co wielokrotnie pokazali z rywalami znacznie wyżej notowanymi. Mamy nadzieje, że nasi gracze szybko nabiorą pewności siebie, a dzięki zaangażowaniu i głodu sukcesu będą przenosić góry. W porównaniu z pierwotnie zapowiadanym składem Serii B nastąpiła jedna zmiana. MSPR Łódź, zastąpił poznański Grunwald, wcześniej zdegradowany do II ligi.

Autor: Janusz Porycki

Kadra Warmii Traveland

Łukasz Cieślak (19 lat) obrotowy

Tomasz Dowgiałło (22) rozgrywający

Marcin Jakacki (27) obrotowy

Krzysztof Kłosowski (21) rozgrywający

Tomasz Kuczyński (22) rozgrywający

Jarosław Kędra (21) rozgrywający

Jarosław Kulas (22) skrzydłowy

Michał Młody (21) bramkarz

Marcin Malewski (21) skrzydłowy

Adam Piekarski (22) bramkarz

Marcin Prorok (21) bramkarz

Grzegorz Steć (22) skrzydłowy

Jarosław Sapalski (21) skrzydłowy

Łukasz Szymański (22) bramkarz

Paweł szczurowski (21) obrotowy

Krzysztof Szymkowiak (21) rozgrywający

Adam Tetyk (21) rozgrywający

Dawid Wojtaszewski (21) skrzydłowy

Jacek Zyśk (ww) rozgrywający

Kierownik drużyny Jerzy Kłosowski

Trener Mieczysław Nowak

Asystent trenera Andrzej Górzny

Lekarz Tomasz Szewczyk

Tekst ukazał się w Naszej Gazecie WA-MA SPORT (wrzesień 2001)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn