WAMA-SPORT Historia - Główne MP Seniorów i Młodzieżowców Olsztyn 2014 – Kraulem po medale

Fot. Przemysła Getka (ilustracja)

W olsztyńskiej Aquasferze zakończyły 8 czerwca się  Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców (2014) w pływaniu. Startowało ponad 600 zawodniczek i zawodników z 113 klubów. Ekipa AZS UWM zdobyła 8 seniorskich medali 2 złote i 4 srebrne i 2 brązowe  Wszystkie zdobyły kraulistki; Joanna Zachoszcz (dwa złote indywidualnie) , Manuela Wikieł i Monika Czerniak. W ostatnim dniu mistrzynią Polski na 1500 m została Joanna Zachoszcz, a brąz wywalczyła Monika Czerniak.

Medale Warmii i Mazur

Seniorzy

Złote

Zachoszcz Joanna AZS UWM Olsztyn 800 metrów stylem dowolnym 8:45.11

ZACHOSZCZ Joanna 93 AZS UWM Olsztyn 1500 metrów stylem dowolnym 16:48.26

Srebrne

Wikieł Manuela AZS UWM Olsztyn 800 metrów stylem dowolnym 8:48.99

Czerniak Monika AZS UWM Olsztyn 200 metrów stylem dowolnym 2:03.29

Zachoszcz Joanna AZS UWM Olsztyn 400 metrów stylem dowolnym 4:15.96

AZS UWM Olsztyn (Zachoszcz Wikieł Chodyna Czerniak) 4 razy 200 metrów stylem dowolnym 8:25.29

Brązowe

Czerniak Monika AZS UWM Olsztyn 400 metrów stylem dowolnym 4:16.50

CZERNIAK Monika 92 AZS UWM Olsztyn 16:56.82

Młodzieżowcy

Złote

Zachoszcz Joanna AZS UWM Olsztyn 800 metrów stylem dowolnym 8:45.11

AZS UWM Olsztyn (Zachoszcz Wikieł Chodyna Czerniak) 4 razy 200 metrów stylem dowolnym 8:25.29

AZS UWM Olsztyn (Zachoszcz Wikieł Chodyna Czerniak) 4 razy 100 metrów stylem dowolnym 4:02:24

Zachoszcz Joanna AZS UWM Olsztyn 1500 metrów stylem dowolnym 16:48.26

Srebrne

Wikieł Manuela AZS UWM Olsztyn 800 metrów stylem dowolnym 8:48.99

Czerniak Monika AZS UWM Olsztyn 200 metrów stylem dowolnym 2:03.29

Zachoszcz Joanna AZS UWM Olsztyn 400 metrów stylem dowolnym 4:15.96

Brązowe

Czerniak Monika AZS UWM Olsztyn 400 metrów stylem dowolnym 4:16.50

CZERNIAK Monika 92 AZS UWM Olsztyn 16:56.82

Relacja dzień po dniu

I dzień

To był olsztyński dzień. Mieliśmy poważne atuty w postaci znakomitych kraulistek AZS UWM, które spełniły oczekiwania. W swej koronnej konkurencji - 800 metrów st. dow. zdobyliśmy dwa najcenniejsze krążki zarówno w kategorii seniorów jak i młodzieżowej. Zwyciężyła Joanna Zachoszcz przed Manuelą Wikieł. Tuż za podium znalazła się Monika Czerniak. Wspomniana trójka uzupełniona Monika Chodyną stoczyła pasjonujacy bój w sztafecie 4 razy 200 metrów st. dowolnym przegrywając z AZS AGH Kraków o 20 setnych sekundy. Mały niedosyt zrekompensowało złoto w kategorii młodzieżowej.

Bliska medalu była Oriana Kowalińska z Kormorana na 200 metrów motylkiem. Zajęła najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce. W finale A popłynął jeszcze Marcin Rżyski (AZS UWM) też na 200 m motylkiem, ale był na mecie dziesiąty. W trakcie porannych eliminacji wydawało się, że finalistą zostanie też grzbiecista AZS UWM Daniel Świetlicki, ale ostatecznie zajął 11, a nie jak wcześniej podalismy 10 miejsce. Na najdłuższym dystansie szósty w klasyfikacji seniorów i czwartej młodzieżowców był Krzysztof Pielowski (AZS UWM)

W Olsztynie startuje wielu młodych pływaków z Warmii i Mazur, którzy na razie nie mają większych szans nawiązać równorzędnej walki z seniorami, ale udział w takiej imprezie powinien dodać im skrzydeł.

Wydarzeniem pierwszego dnia było oczywiście oficjalne zakończenie kariery przez Otylię Jędrzejczak, która  dostarczyła nam w trakcie pięknej kariery wielu wzruszeń. Jak sama przyznała minęło 25 lat od jej pierwszego treningu. To okres wielu sukcesów, ale też trudnych momentów, a przede wszystkim morderczej pracy. Dziękujemy Pani Otylio. Starty  w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata zapamiętamy na zawsze.

II dzień

Monika Czerniak (AZS UWM) i Karol Zbutowicz (Kormoran) popłyną w popołudniowych finałowych wyścigach odpowiednio na 200 metrów stylem dowolnym i 400 metrów stylem zmiennym. Monika uzyskała trzeci czas eliminacji i walczyć będzie zapewne o medal. Karol jest jednym z najmłodszych uczestników MP, którzy liczą się w stawce utytułowanych zawodników. Awans do "10" z szóstym czasem jest już sporym sukcesem. A jak będzie w finale?

W finale Monika Czerniak popłynęła doskonale i zdobyła srebrne medale w obu kategoriach. Karol Zbutowicz był siódmy,  Mieszko Palmi Kukiełko (Roś Pisz) 14 (finał B) . Na tym samym dystansie wśród kobiet w finale B popłynęła Wiktoria Łukasik (Medyk Giżycko), zajmując 20 miejsce. Daniel Świetlicki (AZS UWM) startujący tez w finale B 100 m st. grzb. został niestety zdyskwalifikowany. Mateusz Pacholczyk (Kormoran) wystąpił w finale B 50 m st. klas. i był 14. Nasze sztafety 4 razy 100 metrów st. dow. nie włączyły się do walki o medale, ale tego można było oczekiwać.

III dzień

Znów zapowiada się piękny dzień olsztyńskiego pływania. Do finału 400 m st. dow. awansowały trzy zawodniczki AZS UWM: Joanna Zachoszcz, Monika Czerniak i Manuela Wikieł. W decydującej rozgrywce wystąpią też Karol Zbutowicz (Kormoran) na 200 m st. zm i Krzysztof Pielowski (AZS UWM) na 400 m st. dow. W eliminacjach zajęli ósme miejsca.  Bardzo bliski awansu był  Mateusz Pacholczyk (Kormoran) na 200 m st. klas. uzyskał 11 czas i popłynie w finale B, podobnie jak Oriana Kowalińska (Kormoran) na 200 m st. mot. (16 czas) i Mieszko Palmi-Kukiełko (Ros Pisz) na 200 metrów st. zm. - 14 czas.

W popołudniowych finałach uwaga skupiona była na wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym kobiet, gdzie oczekiwaliśmy kolejnych medali zawodniczek AZS UWM. I medale były, tylko tym razem zabrakło złota. Srebro wywalczyła Joanna Zachoszcz, a brąz Monika Czerniak (piata była Manuela Wikieł). Pozostali nasi o podium nie walczyli. Karol Zbutowicz (Kormoran) na 200 metrów st. zmiennym przypłynął wprawdzie ostatni, ale udział nastolatka z Olsztyna w tak doborowym towarzystwie był dużym osiągnięciem. Krzysztof Pielowski (AZS UWM) zajął siódme miejsce na 400 dow.  W finale A ostatecznie popłynął tez Mateusz Pacholczyk (Kormoran), który w eliminacjach uzyskał 11 czas. Zajął siódma lokatę.

IV dzień

W ostatnim dniu zgodnie z oczekiwaniami znów w roli głównej wystąpiła Joanna Zachoszcz, która wygrała wyścig na najdłuższym dystansie. Brąz dodała Monika Czerniak i Mistrzostwa Polski zakończyliśmy miłym akcentem. Czwarta była Manuela Wikieł. Identyczna kolejność zanotowaliśmy w relacji młodzieżowej. Mateusz Pacholczyk zajął szóste miejsce na 100 metrów stylem klasycznym. Zakończyliśmy imprezę z dorobkiem 8 medali, które zdobyły właściwie trzy zawodniczki (uzupełnienie w sztafetach). Warto mieć w pływaniu gwiazdy, choć martwi fakt, że panowie nie liczą się tak jak tego jeszcze niedawno oczekiwaliśmy. Dużym kapitałem jest gremialny udział młodzieży. Oby za kilka lat ona stanęła na podium.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn