WAMA-SPORT Historia – Edmund Uścinowicz – Do złota Otylii tez się dołożył....

Fot.archiwum prywatne

Edmund Uścinowicz był najbardziej utytułowanym szkoleniowcem Miejskiego Towarzystwa Pływackiego Kormoran w Olsztynie, przez wiele lat związany z czołówką polskich zawodników, olimpijczyków i medalistów największych imprez. W latach siedemdziesiątych był współtwórcą potęgi olsztyńskiego pływania, wychowawcą najwybitniejszych zawodników Warmii i Mazur; Mariusza Gabca zwanego polskim Markiem Spitzem i Leszka Górskiego.

W latach osiemdziesiątych jego podopieczni kwalifikowali się do Igrzysk Olimpijskich. Leszek Górski w Moskwie (1980) pływał w finale 400 metrów stylem zmiennym. W 1984 roku był brany pod uwagę do ekipy na Los Angeles, ale jak wiadomo z przyczyn politycznych biało-czerwoni nie wystartowali.

Edmund Uścinowicz pracował także z naszą reprezentacją olimpijska, był jednym z pierwszym trenerów, pierwszej w Polsce Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Szkolił tam m. in. wspomnianego Leszka Górskiego, Beatę Szydłowską, Małgorzatę Dydykało i Adama Rzeczkowskiego. W latach osiemdziesiątych został trenerem w Ośrodku Szkolenia Olimpijskiego przy Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk Wrocław. W ćwiczącej tam grupie znaleźli się uczestnicy z prawem startu w Moskwie i Los Angeles.

Na początku lat dziewięćdziesiątych jego najlepsza zawodniczką była Anita Majbańska – rekordzistka Polski i uczestniczka Mistrzostw Europy. Na przełomie XX i XXI wieku trenował takich zawodników jak: Ewa Puzyrewska, Michał Budny, Grzegorz i Tomasz Gaszyk, Zbigniew Januszkiewicz i Dariusz Wolny. Wszyscy byli rekordzistami Polski, medalistami różnych imprez krajowych, międzynarodowych, bądź uczestnikami mistrzostw Europy juniorów.

Podczas pracy z reprezentacją juniorów opiekował się zawodnikami objętymi przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w Atenach m. in. najwybitniejszą pływaczką w historii tej dyscypliny w kraju, złotą medalistką olimpijską Otylią Jędrzejczak.

Pracował na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim – Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Przygotowywał kortowskich studentów do Akademickich Mistrzostw Polski. Był szkoleniowcem bardzo wymagającym, twardo realizującym swoje założenia i raczej nie skłonnym do kompromisów. Zdając sobie z ogromu pracy jaka wykonują zawodnicy zawsze starał się ich wspierać i stworzyć jak najlepsze warunki treningowe i bytowe.

Po przejściu na emeryturę kontynuował swój zawód Szkolił wszystkich, którzy chcieli doskonalić swe umiejętności pływackie, pracował do ostatniego dnia życia.

Edmund Uścinowicz urodził się 6 kwietnia 1944 roku w Narejszach, niewielkiej wsi w województwie wileńskim.W 1967 roku ukończył Akademie Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zmarł 18 grudnia 2016 roku w momencie, kiedy pływacy znów zdobywali medale podczas najważniejszych imprez.

Autor Janusz Porycki

Tekst ukazała się w Panoramie Warmii i Mazur (2016 r)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn