WAMA-SPORT Historia – Ekipa olimpijska do Aten (2004) gotowa – Jest się kim pochwalić

Fot. bronicka.sails.pl (ilustracja)

Polski Komitet Olimpijski zatwierdził skład ekipy polskiej na rozpoczynające się 13 sierpnia Igrzyska Olimpijskie w Atenach (2004) . Nie jest to jeszcze skład ostateczny. Do 191 zawodniczek i zawodników (134 mężczyzn i 57 kobiet) może dołączyć ktoś, komu uzyskany wynik gwarantuje udział w olimpijskim finale.

Wśród dotychczas zaakceptowanych jest liczna, jak nigdy dotąd, grupa sportowców wywodząca się z Warmii i Mazur. Są to byli lub obecni mieszkańcy naszego regionu, zawodnicy startujący w barwach klubów z Olsztyńskiego.

Ci, którzy obecnie mieszkają i reprezentują kluby naszego województwa to:

*Monika Bronicka – reprezentująca żeglarstwo (klasa Europa) – AZS UWM Olsztyn, wychowanka Bazy Mrągowo.

*Tomasz Mendelski – reprezentant kajakarstwa (wystartuje w Atenach w czwórce ma dystansie 1000 m) – zawodnik OKS Olsztyn

*Adam Seroczyński – reprezentant kajakarstwa (wystartuje w Atenach w jedynce na 500 m i 1000 m) zawodnik OKS Olsztyn

*Paweł Zagumny - siatkarz, zawodnik AZS Olsztyn, grający w drużynie wicemistrza Polski PZU AZS UWM Olsztyn

*Sebastian Kosiorek – wioślarz (popłynie w Atenach w składzie ósemki) – zawodnik MOS Ełk

*Tomasz Rumszewicz – trener żeglarstwa (szkoleniowiec kadry narodowej finnistów), mieszkaniec Olsztyna, przez lata trener AZS Olsztyn.

Ponadto do Aten jedzie mieszkający w Ostródzie, a reprezentujący aktualnie barwy niemieckiego Combibloc Huengen Tomasz Krzeszewski tenisista stołowy, były zawodnik Kormorana Ostróda oraz siatkarz Michał Bąkiewicz zawodnik od kilku tygodni związany kontraktem z PZU AZS Olsztyn, ale na oficjalnym zgłoszeniu w pozycji reprezentowany klub ma jeszcze wpisane Skra Bełchatów, gdzie grał w poprzednim sezonie.

Dzięki relacjom telewizyjnym na arenach Aten zobaczymy kilku zawodników, którzy wywodzą się z naszego regionu, a obecnie mieszkają i trenują w innych województwach. Są to przede wszystkim zapaśnicy (brawo szkoleniowcy Warmii i Mazur), którzy opuścili nasz okręg ze względu na warunki finansowe: Marek Sitnik – były zawodnik Budowlanych Olsztyn, a obecnie Śląska Wrocław, Radosław Truszkowski, były zawodnik Budowlanych Olsztyn, a obecnie Gryfa Chełm oraz Marek Mikulski, który karierę kształtował w Warmii Lidzbark Warmiński, a obecnie występuje w Legii Warszawa. Są też żeglarze: Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak – wychowankowie Bazy Mrągowo, obecnie zawodnicy Spójni Warszawa, siatkarz Radosław Rybak – wychowanek AZS grający w poprzednim sezonie w Jastrzębiu Borynia i kajakarz (kanadyjkarz) Paweł Baraszkiewicz, były reprezentant Welu Lidzbark Welski, a w trwającym sezonie Posnanii.

Kolejna olimpijka z olsztyńskim rodowodem to urodzona w stolicy Warmii i Mazur, pływaczka Aleksandra Putra, która jednak wystąpi w reprezentacji Francji.

W ekipie oficjeli znalazł się Janusz Tatera – sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dawniej mieszkaniec Olsztyna, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego, koszykarz Juvenii Olsztyn. Rezerwowym jest Michał Ruciak, siatkarz związany obecnie kontraktem z PZU AZS, występujący w minionym sezonie w Skrze Bełchatów.

Najliczniejsza będą ekipy lekkoatletów – 43 osoby oraz kajakarzy i wioślarzy po 23 sportowców. Do Aten pojedzie szósta pod względem liczebności reprezentacja w historii startów biało-czerwonych w Igrzyskach Olimpijskich. Szefem ekipy polskiej jest Stanisław Stefan Paszczyk. Oprócz niego w skład kierownictwa wchodzą: Zbigniew Pacelt, wspomniany już Janusz Tatera i Jerzy Dachowski. Misja olimpijska liczy 11 osób, a jej szefem jest wiceprezes PKOl. Ryszard Stadniuk. Funkcje atache olimpijskiego pełni mieszkający od wielu lat w Grecji, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski Jacek Gmoch. W zespole medycznym jest 13 lekarzy, a także lejarz weterynarii i psycholog sportu.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn