WAMA-SPORT Historia – Dobra gra tenisowej młodzieży

W majowy weekend 1981 roku na kortach KS Budowlani w Olsztynie rozegrano tenisowe turnieje klasyfikacyjne z udziałem czołówki naszego województwa. Startowali zawodnicy w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 10, skrzaty do lat 12 i juniorzy młodsi do lat 16. Pogoda dopisała i na doskonale przygotowanych kortach można było zaprezentować pełnie swych umiejętności.

Turniej do lat 10 miał charakter otwarty i startować w nim mogli również tenisiści niezrzeszeni. Z prawa tego skorzystali tylko chłopcy, którzy dość licznie stawili się na korcie. Najmłodsi tenisiści wykazali ogromna ambicje i wolę walki i tym nadrabiali niewielkie jeszcze umiejętności techniczne. Najlepszy okazał się Mariusz Kwiatkowski, a za nim znaleźli się Cezary Zawal i Grzegorz Łukaszewski. Mamy nadzieję, że najbardziej uzdolnionymi zawodnikami zainteresują się trenerzy sekcji naszego województwa. Tych talentów nie można przecież zmarnować.

Interesujący przebieg miały turnieje „skrzatów”. Wśród dziewcząt zwycięstwo odniosła Małgorzata Listowska, która w finale pokonała Monikę Ochnik. Trzecie miejsca zajęły: Elżbieta Jabłońska i Anita Czarkowska (wszystkie dziewczęta trenują w sekcji Budowlanych). Triumfatorka turnieju 8-letnia Małgosia Listowska pokazała wiele interesujących zagrań, a pozostawienie w pokonanym polu starszych koleżanek świadczy o jej dużych umiejętnościach.

Turniej chłopców był nie mniej zacięty. W finale niezmiernie zacięty pojedynek stoczyli: Waldemar Hartwig i Witold Pajączkowski (obaj Budowlani). Wygrał. W. Hartwig 3:6 6:4 6:2, wykazując dużą odporność psychiczna i lepsza kondycję. Trzecie miejsca zajęli: Radosław Ciuba (Sokół) i Cezary Bortkiewicz (Budowlani). Wysoka pozycja Bortkiewicza jest dużą niespodzianką, gdyż zawodnik ten trenuje zaledwie od roku.

Uczestnicy do lat 16 rozegrali dwa turnieje. W pierwszym, w którym startowała czołowa piątka listy klasyfikacyjnej województwa zwyciężył Maciej Czubak (niestowarzyszony), który wyprzedził Cezarego Stocha (Budowlani) i Jarosława Bogdanowicza (Farel). Rywalizowano systemem każdy z każdym. Równolegle z rozgrywkami pierwszej piątki startowali zawodnicy w tradycyjnym turnieju pucharowym. Jego zwycięzca Krzysztof Biernacki (Sokół) zapewnił sobie prawo udziału w turnieju czołówki. Zajął on miejsce Przemysława Jabłonowskiego – ostatniego zawodnika w rozgrywkach czołowej piątki, który spadł z tej grupy. Wydaje się, że ta nowinka regulaminowa dotycząca dwóch równolegle toczących się turniejów jest ze wszech miar słuszna. Zawodnicy znajdujący się wysoko na listach klasyfikacyjnych mają większą możliwość konfrontacji z silniejszymi rywalami.

Wśród dziewcząt do lat 16 zwyciężyła 11-letnia Anna Listowska (Budowlani), która pokonała w finale swoja koleżankę klubową Anne Kociubę. Trzecie miejsce zajęła Izabela Gajdzińska (AZS).

W klasyfikacji klubowej obejmującej rywalizację uczestników do lat 12 i 16 zwyciężyli Budowlani przed Sokołem, AZS i Farelem (md)

Tekst ukazała sie w Gazecie Olsztyńskiej  12 maja 1091 roku i pichodzi z archiwm red. Janusza Poryckiego

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn