Tadeusz Milewski nie żyje – Wierzył do końca w odbudowę "Leśnego"

W wieku 82 lat odszedł Tadeusz Milewski – działacz społeczny, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, były znakomity lekkoatleta Gwardii, reprezentant Polski na średnich i długich dystansach, medalista Paraolimpiady w Toronto.  Był niezłomnym orędownikiem w walce o odbudowę Stadionu Leśnego.Czy znajdzie sie druga osoba tak głęboko zaangażowana w tę piękną misję?

Urodził się w 1938 roku w Białymstoku. Do Olsztyna trafił wraz z opiekunami w roku 1945. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz podyplomowych studiów z zakresu tyflopedagogiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1958-1971 członek kadry narodowej i reprezentant Polski w lekkiej atletyce, czołowy zawodnik olsztyńskiej Gwardii.

mile1

Przez wszystkie lata, wraz z czasem studiów, reprezentował barwy olsztyńskiej Gwardii i nie zmienił ich mimo wielu ponętnych propozycji z bogatszych stowarzyszeń. W latach 1961–1966 czołowy polski biegacz na średnich i długich dystansach. Brązowy medalista mistrzostw Polski na 5000 m (1966). Wielokrotny rekordzista i mistrz okręgu. 15-krotny rekordzista okręgu. Sześciokrotny finalista MP na 1500 m (1962/5, 1963/6, 1965/4, 1967/7. miejsce). Startował w wielu imprezach międzynarodowych broniąc barw klubu i federacji Gwardia. W latach 1968–1973  trener biegów średnich i długich kobiet i mężczyzn.

W 1971 r. uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego utracił częściowo wzrok. W 1976 r. uczestniczył w Paraolimpiadzie w Toronto, zdobywając brązowego medal w rzucie oszczepem.

mile2

Będąc niepełnosprawnym, w znacznym stopniu upośledzenia włączał się w działania społeczne, mające na celu pomoc ludziom słabszym i pokrzywdzonym przez los. Pełnił wiele funkcji społecznych związanych z osobami niepełnosprawnymi. Założyciel, a następnie prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross” (1991–1999). Wieloletni członek zarządu Warmińsko–Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki, prezes (założyciel) Warmińsko–Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, wiceprezydent Światowej Organizacji Szachistów Niewidomych (1996–2000).

mile3

Główny inicjator reaktywowania dawnego Stadionu Leśnego jako Europejskiego Integracyjnego Centrum Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji. Inicjator i realizator budowy Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Niewidomych przy ul. Paukszty w Olsztynie. Założyciel „Porozumienia Stadion Leśny”. Za swoją społeczną działalność odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn