WAMA-SPORT Historia – Żeglarz lodowy wszechczasów - Karol Superstar

Fot.ilustracja

Wynikami tego sezonu (2001) mieszkający w Olsztynie, a reprezentujący Bazę Mrągowo Karol Jabłoński udowodnił, że jest żeglarzem lodowym wszechczasów. W ciągu zaledwie dwóch tygodni zdobył wszystkie możliwe tytuły. Najpierw mistrza Europy, następnie mistrza świata, a żeby rozwiać wszelkie wątpliwości sięgnął po Puchar Ameryki w stylu absolutnie doskonałym.

Znakomita technika, ogromne doświadczenie i ciągły głód sukcesu, te elementy decydowały o niezwyklej passie Karola, żeglarza idealnego, potrafiącego dowodzić załoga oceanicznego jachtu i znaleźć się w malutkim jednoosobowym ślizgu.

Gdy rozmawiałem z Karolem przed rozpoczęciem wielkich imprez był zaniepokojony przede wszystkim, że nie mógł przetestować nowego sprzętu. A pod tym względem przygotowywał się do nowego sezonu pieczołowicie. Zapoznał się z nowinkami technicznymi, nie zaniedbał niczego, co mogłoby go zaskoczyć ze strony rywali. Ale to wszystko trzeba sprawdzić i nie tylko na lodzie trackiej sadzawki lecz prawdziwym akwenie. Tego zabrakło i stąd zrodziła się mała niepewność. Bo Jabłoński jest zbyt dumnym sportowcem, by wystawiać na szwank swój dotychczasowy dorobek.

Tegoroczne najważniejsze regaty odbywały się w bardzo nerwowej atmosferze, zwłaszcza mistrzostwa Starego Kontynentu, które ostatecznie rozegrano w czeskim Lipnie. Nie było to najlepszym pomysłem, bowiem akurat w tym samym czasie na naszych Śniardwach wiało znacznie mocniej. Decyzje przeforsowali Niemcy (gospodarze regat), a zawodnicy przeżywali rozterki, bo przecież nie ma nic gorszego niż oczekiwanie. Karol Jak zwykle wykazał kamienny spokój, choć w pierwszym wyścigu poniósł poważne straty. Udział w przypadkowej kolizji zepchnął go na 22 miejsce i zdobycie tytuły stanęło pod dużym znakiem zapytania, tym bardziej, że kiepskie warunki mogły zredukować liczbę biegów, a wtedy nie można skorzystać z regulaminowej odrzutki.

Po niefortunnym otwarciu Karol panował na tafli niepodzielnie, a jedynym jego godnym konkurentem był Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), który musiał uznać klasę mistrza, a nam sprawił dodatkowa radość, bo przyczynił się do zdobycia polskiego dubletu.

Tegoroczne mistrzostwa świata wyznaczono w Stanach Zjednoczonych, a za Atlantyk wybrał się tylko jeden Polak – właśnie Karol Jabłoński. Gospodarze byli niewątpliwie w uprzywilejowanej sytuacji, bowiem ślizgali się na swoich akwenach od wielu tygodni, poznali je doskonale i startowali w znacznie większej sile. W każdym razie ich faworyt Ron Sherry miał duze wsparcie i wydawało się atuty Amerykanów przyniosą im sukces.

W pierwszym wyścigu Karol był dopiero dziewiąty. W tym momencie wyszło na jaw jego ogromne doświadczenie, umiejętność przystosowania najmniejszych niuansów w sprzęcie do warunków atmosferycznych i lodowych. W dwóch następnych biegach olsztynianin ograł rywali, którzy jakby nie dowierzając jego sportowej klasie źródła sukcesów upatrywali tylko w nadzwyczajnym ślizgu.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości Karol wygrał sześć wyścigów w Pucharze Ameryki, w siódmym już nie musiał startować i mógł delektować się wspaniałą kolekcją trofeów. Jak go znam w przyszłym roku znów wsiądzie do bojera, bo tajemnica jego nieprzerwanych sukcesów tkwi w ciągłej motywacji. Może dlatego, że on to po prostu kocha.

Marek Dabkus – tekst ukazał się w papierowym wydaniu WAMA-SPRT (marzec)

Złote medale Karola Jabłońskiego w mistrzostwach świata

1992 – Arsunda (Szwecja)

1995 - Montreal (Kanada)

1996 – j. Nezyderskie (Austria)

1997 – Detroit (USA)

2000 – Vingaker (Szwecja)

2001 – Bay Citi (USA)

2003 – Lake Champiain (Usa)

2-14 – Haapslau (Estonia)

2015 – j. Ontario (Kanada)

2016 – j. Glan (szwecja)

2017 – Kegonsa (USA)

2018 – j. Wielimie (Polska)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn