Zmarł Zbigniew Żołnierowicz – Wybitny trener, wspaniały człowiek

Fot. arch. Janusza Poryckiego

W sobotę (7 marca) nad ranem zmarł Zbigniew Żołnierowicz – jedna z najwybitniejszych postaci sportu na Warmii i Mazurach. Wraz z żoną Krystyną stanowili najsłynniejszą parę trenerską w gimnastyce sportowej w Polsce. Stworzyli system w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie, a efektem ich talentu i pracy były krocie medali gimnastyczek olsztyńskich w imprezach rangi krajowej i międzynarodowej.

Zbigniew Żołnierowicz urodził się 20 stycznia 1941 r. w miejscowości Aleksandrowo (kresy). W szkole uprawiał wszystkie możliwe dyscypliny, stąd od początku odznaczał się dużą sprawnością fizyczną. W 1953 roku w Olsztynie był zawodnikiem sekcji gimnastycznej Warmii Olsztyn, następnie Startu Olsztyn, AZS Olsztyn i wreszcie OKS Olsztyn. Był mistrzem Polski AZS w klasie I i II.

W 1962 roku po przejściu do OKS, będąc jeszcze czynnym zawodnikiem, rozpoczął pracę szkoleniową. W 1977 roku był współzałożycielem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie. Wraz z żoną Krystyną wychował kilka generacji czołowych polskich gimnastyczek. Zawodniczki zdobyły niezliczoną liczbę medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, reprezentowały kraj na mistrzostwach świata i Europy oraz na Igrzyskach Olimpijskich (np. Wiesława Żelaskowska) w Monachium 1972 r.

Przez wiele lat działał w sztabie szkoleniowym Polskiego Związku Gimnastycznego. Otrzymał wiele najwyższych odznaczeń sportowych i państwowych. Od 2007 roku był na emeryturze, ale nadal służył radom młodszym szkoleniowcom, występując w roli konsultanta. Jego córka Małgorzata Plichta (zmarła w 2010 roku) była czołową zawodniczką, a później trenerką gimnastyki, wnuczka – Paula Plichta jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, reprezentantką kraju.

Encyklopedia Warmii i Mazur

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn