WAMA-SPORT Historia - Jeziorak Iława. 1945... dzieje bez końca

Fot. jeziorak-historia

6 grudnia 1945 roku związek zawodowy kolejarzy postanowił założyć pierwszy w mieście klub sportowy. Początkowo nosił on nazwę Związkowy Klub Sportowy „Jeziorak”, by po roku zmienić ją na Warmia Iława. Także kolejny rok przyniósł zmianę nazwy. I tak w 1947 jedyna istniejąca sekcja (piłkarska) otrzymała nazwę Kolejarz. Pozostała ona niezmienna przez dziesięć lat, do roku1957. Wtedy też postanowiono powrócić do nazwy Jeziorak.

Kolejne zmiany powodowane były wymogami umów sponsorskich, ale zawsze głównym jej członem był Jeziorak. Większe sukcesy, jakie odnotowano w drużynie pojawiły się dopiero w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia, choć nie można powiedzieć, aby lata wcześniejsze były dla drużyny piłkarskiej słabe. Oczywiście było to zmienne pasmo zwycięstw oraz porażek, chociaż da się zauważyć, że tych pierwszych jest znaczny procent.

Od sezonu 1985/86 do 1993/94 drużyna z Iławy, aż pięciokrotnie zdobywała Puchar Polski na poziomie wojewódzkim (związku okręgowego). Aż pięć sezonów grała w II lidze, a w sezonie 1994/95 doszła do ćwierćfinału rozgrywek centralnych Pucharu Polski. Na swej drodze spotkała takie firmy jak: Górnik Zabrze czy Amicę Wronki, eliminując je z dalszej części rozgrywek. I dopiero Lech Poznań (późniejszy zdobywca pucharu) ograł iławski team.

W roku 2000 „Jeziorowcy” pożegnali się z zapleczem ekstraklasy, a po roku spadli i z III ligi, by powrócić do niej w sezonie 2005/2006, niestety jak się okazało na sezon. Mimo, iż utrzymanie klubu z Iławy ważyło się do ostatniego meczu. Niestety pechowo przegranego ze Zniczem 1:2. W sezonie 2005/2006 Jeziorak Iława zdobył także Puchar Polski – Warmińsko-Mazurskiego ZPN. W 2008 roku po emocjonujących barażach z Unią Tarnów i karnych w Iławie „Jeziorowcy” awansowali do nowej II ligi. Na tym poziomie rozgrywek grali przez cztery sezony, dwa razy zakończyli zmagania w czołówce i byli kandydatami na awans do I ligi.

Niestety, w 2012 roku po zawirowaniach finansowych i niepewnej przyszłości klub z Sienkiewicza stracił czołowych graczy i spadł z II ligi. Niepewna sytuacja finansowa zmusiła ten zasłużony dla Warmii i Mazur klub do gry w klasie okręgowej. Zespół jest obecnie prowadzony przez Marka Czachorowskiego i składa się w 90 procentach z wychowanków, będących w wieku juniora i do przerwy zimowej sezonu 2012/13 zajmują drugie miejsce, premiowane awansem. Klub jest w fazie odbudowy i oby ta się powiodła i iławskie stowarzyszenie powróciło na poziom prezentowany niegdyś...!

Jeziorak oprócz sukcesów piłkarzy może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami innych sekcji: piłki ręcznej czy taekwondo, która początkowo działała w strukturach Iławskiego Towarzystwa Rekreacyjnego.

x x x

Autorem poniżej publikowanego tekstu, dotychczas nigdzie nie publikowanego, a przekazanego do archiwum redaktora Janusza Poryckiego był zmarły przed trzema laty Bogdan Białecki (znany też ze względu na kolor czupryny, pod pseudonimem „Biały”) zawodnik Jezioraka w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i w kilku sezonach jej jeden z najskuteczniejszych graczy. I chociaż w chwili powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej w marynarce wojennej opuścił formalnie Iławę był jej częstym gościem, ba przez kilkanaście miesięcy przyjeżdżał nad Jeziorak, broniąc barw tamtejszego klubu, trenując na co dzień z zespołem Wejherowa. Po zakończeniu służby wojskowej wyjechał na studia do Wrocławia (Politechnika Wrocławska) i chociaż do Iławy już nie wrócił to pozostał wiernym sympatykiem iławskiego sportu. Jest autorem obszernej monografii, której poniższy tekst jest niewielkim tylko fragmentem opracowania.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn