WAMA-SPORT Historia List otwarty W-MZPN i OKS Stomil do Prezydenta Olsztyna (2013) - Czas leci a u nas głębokie średniowiecze

Fot.ilustracja

Na miejsce w hierarchii polskiego futbolu powinny mieć wpływ umiejętności sportowe, tymczasem w Olsztynie, gdzie mamy I-ligowy zespół Stomilu, sprawą najważniejszą stają problemy infrastrukturalne, na skutek których klub może nie otrzymać licencji na rozgrywanie meczów w swoim mieście, a to wiąże się z degradacją do niższej klasy. List otwarty w tej sprawie do Prezydenta Piotra Grzymowicza wysłali w październiku 2013 r. prezesi: Warmińsko-Mazurskiego związku Piłki Nożnej i OKS Stomil.

 Szanowny Panie Prezydencie!

Ostatnia dekada to czas, w którym w Polsce powstały setki, w pełni funkcjonalnych stadionów. Te, które zbudowane zostały na Mistrzostwa Europy UEFA Euro 2012 są zwieńczeniem transformacji, jaka dokonała się w Polsce w tym obszarze. Takie udogodnienia jak kryte trybuny, sztuczne oświetlenie czy podgrzewana murawa to już norma na boiskach najwyższych klas rozgrywkowych.

Idąc z duchem czasu Polski Związek Piłki Nożnej kładzie szczególny nacisk na poprawę warunków infrastrukturalnych stadionów i z roku na rok wymaga od klubów poprawy w tym zakresie. Klubom, które nie spełniły wymogów licencyjnych, takich jak na przykład sztuczne oświetlenie czy podgrzewana murawa, Polski Związek Piłki Nożnej przyznawał do tej pory licencje warunkowe licząc na szybką poprawę infrastruktury tych stadionów lub budowę nowych obiektów. W ekstraklasie wszystkie kluby muszą już bezwzględnie posiadać sztuczne oświetlenie i podgrzewaną murawę, a od sezonu 2015/16 nie będzie także taryfy ulgowej dla klubów I ligi, które będą musiały mieć sztuczne oświetlenie, a od 2016/17 również podgrzewaną murawę.

W związku z powyższym z przykrością musimy zauważyć, że niedługo z powodów infrastrukturalnych piłka nożna może zniknąć z mapy Olsztyna. Stadion przy al. Piłsudskiego nie ma ani sztucznego oświetlenia, ani podgrzewanej murawy. Nie wspominając już o aspektach wizualnych, o czym mogli się przekonać wszyscy telewidzowie oglądając ostatnie transmisje z meczów OKS Stomil. Jeżeli stadion przy al. Piłsudskiego się nie zmieni, to w 2015 roku OKS Stomil nie będzie w stanie uzyskać licencji na grę w rozgrywkach na szczeblu centralnym.

Mamy świadomość, że właścicielem stadionu przy al. Piłsudskiego jest Miasto Olsztyn, a OKS Stomil obiekt ten tylko użytkuje. Dlatego zwracamy się do Pana Prezydenta z gorącą prośba o interwencję w tej sprawie i zgodnie z dotychczasowymi zapewnieniami poczynienie konkretnych działań mających na celu budowę nowego stadionu lub przynajmniej gruntowna modernizację obecnego tak, aby dostosować go do warunków licencyjnych.

Mając na uwadze przyszłość piłki nożnej w Olsztynie zwracamy się z prośbą o spotkanie, na którym będziemy mogli osobiście przedstawić szczegóły wymagań licencyjnych i wspólnie z Panem Prezydentem wypracować najlepsze rozwiązanie w tej sprawie.

List podpisali:

Prezes OKS Stomil Olsztyn Jacek Czałpiński

Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Miętkiewicz

Tekst zamieszczony został na portalu WAMA-SPORT 25 października 2013 r

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn