WAMA-SPORT Historia – Kolejarze z Olsztyna tuż po wojnie wystartowali w stolicy

Fot.ilustracja

Wiadomości Mazurskie” poinformowały, że w lipcu 1946 roku odbyły się w Warszawie pierwsze ogólnopolskie zawody sportowe kolejarzy. Uczestniczyła w nich ekipa Olsztyna. Był to pierwszy występ sportowców okręgu mazurskiego na boiskach centralnej Polski. Z ziem odzyskanych reprezentowany był tylko Olsztyn. Sukcesów nie odnieśliśmy. Zabrakło starannych przygotowań i wystąpiło zmęczenie warunkami podróży z Olsztyna do Warszawy.

Mimo tych wszystkich przeszkód i niedociągnięć sportowcy nasi zajęli zaszczytne miejsce wyprzedzając w ogólnej klasyfikacji dobry zespół okręgu lubelskiego, który po wyswobodzeniu Lubelszczyzny miał dosyć czasu na osiągnięcie formy – pisały „Wiadomości Mazurskie”.

Bardzo dobrze spisali się piłkarze wygrywając z Warszawą i Gdańskiem. Brzeziński-Deberko i Białowąs-Abramski startowali w biegu na 100 metrów. Obaj zakwalifikowali się do finału, uzyskując w eliminacjach czas 12.0 sek. Pokonali Duneckiego, przedwojennego reprezentanta Polski. Niestety w finale nie wystąpili. Jak pisały „WM” z powodu krzywdzącego orzeczenia sędziów. Zwycięzca biegu finałowego (Dunecki) uzyskał czas o 0.3. sek. gorszy niż olsztynianie w eliminacjach. W skoku w dal Białowąs skoczył na odległość 5.95 metra i uplasował się na 3 miejscu. Brzozowski osiągnął 5.55. Pierwszy z nich wywalczył wicemistrzostwo Polski kolejarzy w pchnięciu kulą (11.76). Lepszy był jedynie Grulski z Poznania. Kierownictwo ekipy najbardziej liczyło na rzut oszczepem i start Białowąsa. Niestety kontuzja wyeliminowała naszego reprezentanta z rywalizacji.

Siatkarze przegrali po dramatycznym meczu z późniejszymi zwycięzcami turnieju – Gdańskiem. W fazie finałowej turnieju piłki nożnej Olsztyn przegrał z opromienionym zwycięstwem nad Wisłą Kraków Poznaniem 1:4. Olsztynianie wystąpili w składzie: Świeboda, Zweig, , Białowąs, Paradowski, Andrzejczak, Sienkiewicz, Jurkowski, Siwek, Szydlik, Biernat, Chrzanowski. W następnym dniu turnieju piłkarze Olsztyna przegrali z Łodzią 1:6. Oceniając ten mecz dziennikarz „WM” napisał:

„Gra początkowo toczyła się przy przewadze Olsztyna, który jednak nie potrafił wykorzystać swej przewagi. Pierwsze 20 minut pokazało jak powinna walczyć młoda drużyna, która braki techniczne nadrabiała ambicją. Następne minuty ujawniły jak nie powinien zachowywać się kapitan drużyny. Ciągłe strofowanie i wytykanie błędów kolegom i w sposób nietaktowny i niekoleżeński, załamało moralnie zespół z Olsztyna”.

Tekst pochodzi z wydawnictwa „Panorama Warmii i Mazur 2010 – autor Janusz Porycki

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn