III Puchar Polski juniorów młodszych Konin 2020 – Aniela Kozłowska i Oskar Kusak na podium

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W sobotę (11 stycznia) w Koninie odbył się III Puchar Polski juniorów młodszych w szabli -ostatni turniej klasyfikacyjny do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Aż trzech zawodników UKS Hajduczek Olsztyn znalazło się w najlepszej ósemce. a dwoje z nich stanęło na podium. Aniela Kozłowska i Oskar Kusak zajęli trzecie miejsca, zaś Piotr Kozłowski uplasował się na 7. pozycji.

- Z pewnością możemy powiedzieć, że był to najlepszy start naszych szablistów w turnieju klasyfikacyjnym kadetów. Po nowym roku przeprowadziliśmy czterodniowe intensywne przygotowania. Myślę, że to miało decydujący wpływ na postawę naszych szablistów w Pucharze Polski - podkreśla prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Do Konina przyjechało w sumie 149 szablistów z całej Polski, jak również zawodnicy z Białorusi. UKS Hajduczek Olsztyn reprezentowali: Aniela Kozłowska, Dominika Trager, Oskar Kusak, Filip Kusak, Piotr Kozłowski, Krzysztof Dowgierd i Kacper Miszczak.

Już po fazie grupowej można było mieć nadzieję, że Aniela Kozłowska wywalczy pierwsze swoje podium w kategorii juniorów młodszych.

- Plan był prosty, choć trudny do zrealizowania. Trzeba było stracić jak najmniej trafień w fazie grupowej, by być jak najwyżej rozstawioną do walk pucharowych. Dzięki temu nie trafia się od razu na najtrudniejsze przeciwniczki - uśmiecha się Aniela Kozłowska.

ga4

Plan udało się wykonać, w sześciu walkach olsztyńska szablistka straciła zaledwie trzy trafienia (sama zadając ich trzydzieści), dzięki czemu do play off została rozstawiona z numerem jeden i nie musiała walczyć w pierwszej fazie pucharów. W drugiej pokonała Amelię Kuklę (UKS Szabla Ząbki) 15:7, by w kolejnej trafić na bardzo dobrą Kingę Suszczyńską z UKS 13 Białystok, która już stawała na podium w Pucharach Polski. Po wyrównanej walce Aniela pokonała szablistkę z Białegostoku 15:13 i awansowała do ćwierćfinału, gdzie na planszy spotkała się z najlepszą Białorusinką Yaną Sobal. To była znakomita walka w wykonaniu szablistki z Olsztyna. Nie dała przeciwniczce żadnych szans, pokonując ją 15:2, co już gwarantowało jej najniższe miejsce na podium. W półfinale Aniela przegrała z Klaudią Malgrem (była szablistka UKS Hajduczek Olsztyn, a obecnie KS Karabela Warszawa) 7:15.

- Turniej bardzo udany. Dobrze weszłam w rywalizację. Na koniec nieco zabrakło koncentracji, ale po poprzednich trudnych walkach odczuwałam już zmęczenie. Pierwsze podium na Pucharze Polski juniorów na pewno mnie cieszy, motywuje i jest efektem pracy wielu osób, którym dziękuję - podsumowuje Aniela Kozłowska, której rozwój sportowy wspiera Wipasz S.A. Warto podkreślić, że Aniela jest w gronie sportowców nominowanych w 59. Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dominika Trager po awansie do fazy pucharowej wygrała pierwszą walkę z Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:12, by następną przegrać z późniejszą zwyciężczynią Zuzanną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec) 2:15.

ga3

Równie udany początek turnieju mieli trzej zawodnicy Hajduczka. Piotr Kozłowski, Oskar Kusak i Filip Kusak wygrali wszystkie walki w grupach. Do pucharów awansował również Krzysztof Dowgierd. Oskar Kusak w kolejnych starciach pokonał: Korneliusza Polakowskiego (UKS Riposta) 15:4, Maksymiliana Buśkiewicza (Grodziski Klub Szermierczy) i Filipa Józefowskiego (Pałac Młodzieży Katowice) 15:8. W ćwierćfinale pewnie wygrał z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 15:6, by w półfinale uznać wyższość Krzysztof Kajora (Pałac Młodzieży Katowice) 9:15. Oskar zajął ostateczniew turnieju trzecie miejsce.

W czołowej ósemce rywalizację zakończył także Piotr Kozłowski. Pierwszą walkę stoczył z klubowym kolegą Krzysztofem Dowgierdem, pokonując go 15:4. W następnych wygrał z Tytusem Schleiferem (AZS AWF Warszawa) 15:9 i Jakubem Wesołowskim (UKS Riposta) 15:11. W ćwierćfinale musiał uznać wyższość Karcela Broniszewskiego (MUKS Victor Warszawa) 7:15. Filip Kusak pokonał Szymona Kotynia (Klub Szermierczy AMP) 15:5, Igora Kacprzaka (KKSZ Konin) 15:6, by w walce o ćwierćfinał przegrać z Kacprem Nowinowskim (KKSZ Konin) 11:15.

- W młodzikach mieliśmy już takie sukcesy. W juniorach młodszych pierwszy raz trzech zawodników było strefie medalowej, z tego dwóch stanęło na podium. To oczywiście efekt ich ciężkiej pracy pod okiem trenerów Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka, którzy do Olsztyna regularnie przyjeżdżają z Warszawy. Szermierka to piękny sport wymagający od zawodników nie tylko sprawności fizycznej, ale też i szybkiego myślenia, analizowania sytuacji i błyskawicznego wyciągania wniosków. Gratuluję zawodnikom sukcesów. Każdy z nich, by nawet pojechać na taki turniej, musi ciężko pracować - podsumowuje Adam Sobczyk.

ga1

Wyniki III Pucharu Polski juniorów młodszych

dziewczęta (67 zawodniczek)

1 - Zuzanna Porada - TMS Zagłębie Sosnowiec

2 - Klaudia Malgrem - KS Karabela Warszawa

3 - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

3 - Paulina Porada - TMS Zagłębie Sosnowiec

…………………………………………

27 - Dominika Trager - UKS Hajduczek Olsztyn

chłopcy (82 zawodników)

1 - Krzysztof Kajor - Pałac Młodzieży Katowice

2 - Oskar Kwiatkowski - UKS Szabla Brzoza

3 - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

3 - Marcel Broniszewski - MUKS Victor Warszawa

…………………………………………

7 - Piotr Kozłowski - UKS Hajduczek Olsztyn

10 - Filip Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

55 - Krzysztof Dowgierd - UKS Hajduczek Olsztyn

70 - Kacper Miszczak - UKS Hajduczek Olsztyn

Fundacja Liderzy Sportu

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn