MP Juniorów (U20) w szabli Warszawa 2020 – Aniela na razie bez medalu, ale to kwestia czasu

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W Warszawie (25-26 stycznia) odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów. To już kolejny turniej, w którym szabliści z Olsztyna pokazali się z bardzo dobrej strony. Na pewno niespodzianką mistrzostw była piętnastoletnia Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn, która znalazła się w ćwierćfinale turnieju, a ostatecznie zajęła rewelacyjne 8. miejsce.

- Juniorzy to kategoria wiekowa zawodników do lat 20. Aniela jest o pięć lat młodsza. Na drodze do ćwierćfinału musiała pokonać znacznie starsze i utytułowane szablistki. Udało się jej, co oczywiście zawdzięcza ciężkiej pracy pod okiem doskonałych trenerów, Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka, którzy przyjeżdżają z Warszawy, aby szkolić zawodników z grupy zaawansowanej - mówi prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Podkreśla, że wszyscy zawodnicy startujący w MP z Hajduczka to juniorzy młodsi, więc sam awans z fazy grupowej do play off można uznać za duży sukces. A udało się to całej piątce olsztyńskich szablistów - Anieli Kozłowskiej, Dominice Träger, Piotrowi Kozłowskiemu, Filipowi Kusakowi oraz Oskarowi Kusakowi.

Po walkach w grupie Dominika Träger wygrała pierwszą walkę z Emilią Stępczyńską (UKS Szabla Ząbki) 15:9. W kolejnej rundzie przegrała z trzecią juniorką w Polsce, będącą również w kategorii senior sklasyfikowaną na 9. miejscu w kraju - Martą Okine (KS Karabela Warszawa) 12:15. I właśnie ta zawodniczka była przeciwniczką Anieli w walce o ćwierćfinał.

Aniela Kozłowska po walkach grupowych awansowała bezpośrednio do drugiej fazy play off. Tu spotkała się z 19-letnią Aleksandrą Romańczyk (UKS Riposta), pokonując ją 15:12. Kolejna walka była już o wysoką stawkę, bo o wejście do strefy 1-8. Przeciwniczka - 20-letnia Marta Okine to jedna z najlepszych szablistek w Polsce.

- Kiedy były walki grupowe widziałam kilka pojedynków Marty. Przemknęła mi wówczas myśl, że ona dziś tak dobrze walczy, że pewnie zdobędzie medal. Oczywiście jeszcze nie wiedziałam, że stanie na mojej drodze.. Tuż przed naszą walką pomyślałam, że jedyne, co mogę zrobić, to po prostu dać z siebie wszystko i koncentrować się na każdej akcji - uśmiecha się Aniela Kozłowska. Do połowy pojedynek był wyrównany, prowadziła Okine 8:7. Wówczas jest minutowa przerwa, czas na rozmowę z trenerem, na odpoczynek i zaplanowanie drugiej połowy starcia. Wskazówki trenera Adama Sęczka były takie, że mam duży wachlarz możliwości, trzeba je wykorzystywać, urozmaicać akcje, zmieniać rytm walki. I oczywiście żeby robić spokojne i przemyślane przygotowanie, co ułatwia odczytanie intencji przeciwnika. Kiedy człowiek czuje, że szabla jest częścią ciebie, jest nie tyle przedłużeniem ręki co umysłu, wówczas wszystko zaczyna ci wychodzić. I tak było - wspomina Aniela.

Druga połowa walki to już dominacja olsztyńskiej szablistki, która ostatecznie pokonała Martę Okine 15:11, tym samym awansując do ćwierćfinału Mistrzostw Polski. W potyczce o medal 15-letnia Aniela nie sprostała już kolejnej przeciwniczce, którą była Urszula Kurzyna (UKS 13 Białystok) 9:15.

- Sukces zawodnika, to zawsze efekt pracy wielu osób. Moich trenerów Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka, fizjoterapeuty Szymona Urbanowskiego, psychologa sportu Dariusza Nowickiego oraz trenera motorycznego Kseni Woźniak. Oczywiście takie możliwości daje mój sponsor, firma Wipasz S.A. Wszyscy jesteście cudowni - uśmiecha się Aniela Kozłowska.

Warto podkreślić, że Aniela jest w gronie sportowców nominowanych w 59. Plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oprócz dziewcząt dobry start zanotowali chłopcy - Piotr Kozłowski, Filip Kusak i Oskar Kusak. Wszyscy awansowali do play off. Bracia Kusakowie spotkali się w pierwszej walce pucharowej. Lepszym okazał się Oskar, pokonując Filipa 15:6. W kolejnej przegrał z Olafem Stasiakiem (KKSZ Konin) 9:15. Najwyżej MP zakończył Piotr Kozłowski. W pierwszej walce pokonał Łukasza Czarnieckiego (UKS 13 Białystok) 15:5, w kolejnej Sofiena Hadaj Bahira (KKSZ Konin) 15:9, by w walce o ćwierćfinał spotkać się z późniejszym mistrzem Polski Piotrem Szczepanikiem (MUKS Victor Warszawa), przegrywając 3:15.

- Jedna zawodniczka w najlepszej ósemce Mistrzostw Polski, jeden zawodnik w szesnastce, dwójka w fazie 32, jeden w 64 - to bilans mistrzostw. Mogę uczciwie powiedzieć, że to był bardzo dobry dzień dla olsztyńskiej szermierki. Gratuluję zawodnikom postawy, waleczności. Wszyscy godnie reprezentowali nasz region i Olsztyn. Dziękuję wam za pozytywne emocje - podsumowuje Adam Sobczyk.

ma2

Mistrzostwa Polski juniorów

Kobiety (49 zawodniczek)

1 - Zuzanna Cieślar - ZKS Sosnowiec

2 - Małgorzata Zawodniak - KKSz Konin

3 - Julia Cieślar - ZKS Sosnowiec

3 - Urszula Kurzyna - UKS 13 Białystok

………………………………………………………..

8 - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

20 – Aleksandra Romańczyk – UKS Riposta Olsztyn

27 - Dominika Träger - UKS Hajduczek Olsztyn

Mężczyźni (66 zawodników)

1 - Piotr Szczepanik - MUKS Victor Warszawa

2 - Szymon Hryciuk - AZS AWF Katowice

3 - Jakub Broniszewski - MUKS Victor Warszawa

3 - Piotr Sosulski - ZKS Sosnowiec

………………………………………………………..

15 - Piotr Kozłowski - UKS Hajduczek Olsztyn

23 - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

36 - Jakub Wesołowski UKS Riposta Olsztyn

42 - Filip Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

47 – Bartłomiej Obniski - UKS Riposta Olsztyn

59 – Korneliusz Polakowski - UKS Riposta Olsztyn

60 – Kajetan Niedźwiecki - UKS Riposta Olsztyn

Fundacja Liderzy Sportu

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn