• OSiR Olsztyn rozpoczyna sezon letni – Kajak, rower wodny, łódka...

  Kajak, rower wodny, łódka, a nawet deska SUP! Miło nam poinformować, że od soboty 30 maja 2020 r. otwieramy dla Was wypożyczalnie sprzętu pływającego w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel! Informacja jest mocno wyczekiwana i jednocześnie kojąco działa na nasze umysły zmęczone ostatnimi czasy walką z COVID-19 i spragnione wodnej rekreacji w naszym przepięknym olsztyńskim kompleksie.

 • WAMA-SPORT Historia - Warto było przyjść do Muzeum Sportu (2010) - Lech Piasecki nie tylko o sobie

  To był 1985 rok. Zwyciężył w Wyścigu Pokoju , jadąc w żółtej koszulce lidera od pierwszego do ostatniego etapu, na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym w Giavera di Montello (Włochy) zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego. Zdobył też tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz z Zenonem Jaskułą w jeździe na czas parami. Amatorską część kariery zakończył wygraną w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski. LECH PIASECKI był w czwartek gościem Muzeum Sportu.

 • List otwarty do Prezydenta Miasta Olsztyna Piotra Grzymowicza – O pełnowymiarowym lodowisku mówi się od lat

  Miłośnicy sportów zimowych, szczególnie short tracku, który ma w Olsztynie długie tradycje, od lat domagają się powstania pełnowymiarowego lodowiska. Są wyjątkowo cierpliwi, bowiem przy wielu okazjach władze miasta obiecały stworzyć łyżwiarzom odpowiednie warunki do uprawiania wybranej dyscypliny. Zaistniała możliwość powstania takiego obiektu, w związku z budową nowej Uranii. Tymczasem znów wybiera się półśrodki. Sympatycy łyżwiarstwa reagują

 • WAMA-SPORT Historia – Twardziele z Artyleryjskiej

  Decyzja o powołaniu w KS Budowlani Olsztyn pierwszej na Warmii i Mazurach sekcji rugby zapadła 20 września 1976 roku podczas jednego z zebrań organizacyjnych. Pomysłodawcą, a jednocześnie pierwszym trenerem był Marek Witczak – nauczyciel wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Budowlanej przy Olsztyńskim Zjednoczeniu Budownictwa. Podczas studiów na warszawskiej AWF trenował rugby, zdobywając z klubem kilka tytułów mistrza Polski.

 • WAMA-SPORT Historia – Małgorzata Birbach (1988) – Ścigałam się z kangurami

  Reprezentacyjny dres z Białym Orłem i bilet lotniczy czekały w siedzibie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Tam tez wypłacono Małgorzacie Birbach kieszonkowe i z życzeniami powodzenia wyprawiono w podróż. Nie pierwszy raz biegaczka Gwardii Olsztyn przekraczała granicę. Tym razem było ich znacznie więcej niż zwykle. Po kilkunastu godzinach lotu wylądowała w Australii.

 • WAMA-SPORT Historia - Olsztyński handball się konsoliduje (2012) - To proste - trzeba rozmawiać!

  Olsztyńska piłka ręczna po spadku Warmii z superligi znalazła się na zakręcie, ale paradoksalnie zaistniała szansa by z tych opresji wyjść z nowymi siłami i nowym pomysłem. Pierwszym optymistycznym sygnałem było zgłoszenie zespołu do I ligi (mówiło się o zakończeniu działalności klubu), kolejnym – budowa nowej drużyny w oparciu o olsztyńskich zawodników, mamy bowiem utalentowaną młodzież (brązowy medal MP juniorów) i dwa zespoły w II lidze.

 • WAMA-SPORT Historia – Ginter Szulc – Ekspert peletonu

  Nie był wprawdzie wybitnym zawodnikiem, ale za to bacznym obserwatorem życia w kolarskim peletonie. A tam zawsze działo się wiele. Trzeba było błyskawicznie analizować i podejmować ryzykowne decyzje. Tak pozostało do dziś. Ginter Szulc nazywany w środowisku Eugeniuszem do roli trenera i prezesa związku zdążył się przyzwyczaić.

 • WAMA-SPORT Historia - Kazimierz Podolak w Wałeckiej Alei Gwiazd - Kuźnia niezapomnianego Wunderteamu

  Pana Kazimierza Podolaka starsi kibice pamiętają jako znakomitego długodystansowca, który wiążąc się z Olsztynem, zdobył dla ówczesnej Gwardii wiele tytułów, a niektóre jego rekordy okręgu przetrwały do dziś. Pan Kazimierz przekazuje swą wiedzę i doświadczenie następnym pokoleniom lekkoatletów AZS UWM Olsztyn. Jest postacią znana w całej Polsce, czego dowodem jest jego obecność w Wałeckiej Alei Gwiazd.

 • Pucharowa środa - Warmia Energa Olsztyn - MMTS Kwidzyn

  Po dwóch meczach I ligi, w których Warmia Energa Olsztyn zaprezentowała się na tle jednej z najsilniejszych ekip na pierwszoligowych parkietach zapraszamy do powrotu do rozgrywek pucharowych. A jak puchar, to „pucharowa środa”. Utrzymując ta tradycję, naszą retransmisję również zaplanowaliśmy na środek tygodnia.

 • WAMA-SPORT Historia - Olsztyn Night Boxing 2011 - "Master" pokazał klasę

  W piątek (11 marca) wieczorem w Uranii odbyła się Gala Boksu Zawodowego, której głównym punktem stała się walka w wadze junior ciężkiej  wielkiej nadziei polskiego pięściarstwa – Mateusza Masternaka z Alim Ismaiłowem z Azerbejdżanu. Obu zawodników różniło wszystko: wiek, warunki fizyczne i doświadczenie. Wiadomo, że przed „Masterem” rysuje się piękna kariera na profesjonalnych ringach, natomiast 36-letni Azer powoli schodzi z areny.

 • WAMA-SPORT Historia – Trudne chwile Konrada Bukowieckiego (2016) – „Nie brałem, to byłoby zaprzeczeniem wszystkiego w co wierzę”

  Z drżeniem serca przyjęliśmy tę informację. U Konrada Bukowieckiego mistrza i rekordzisty świata juniorów w pchnięciu kulą, wykryto niedozwolony stymulant. 19-latkowi ze Szczytna grożą dwa lata dyskwalifikacji. Jak podaje sport.pl próbka A dała wynik pozytywny. Do badania doszło podczas mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy. Nie jest jednak pewne, że nasz kulomiot zażył stymulant świadomie.

 • WAMA-SPORT Historia – Plebiscyt „Dziennika Ludowego” i RG LZS – Andrzej Komar najlepszym sportowcem LZS 1983 r.

  W Kętrzynie odbyło się w styczniu 1984 roku ogłoszenie wyników plebiscytu Dziennika Ludowego i Rady Głównej LZS na najlepszego sportowca 1983 roku. Po raz 27 wybierano najlepszą dziesiątkę. Tym razem zwyciężył brązowy medalista mistrzostw świata i Europy w podnoszeniu ciężarów zawodnik MLKS Zjednoczeni Andrzej Komar. Ciężarowcy ośmiokrotnie zajmowali pierwsze miejsce. Pięć razy wygrywał Ireneusz Paliński, dwa razy Henryk Trębicki.

 • WAMA-SPORT Historia – O Puchar Olsztyna 1984 – Udany przełaj wokół stadionu

  Wyścigiem przełajowym o Puchar Prezydenta Olsztyna zainaugurowali sezon kolarze. Co prawda kilku zawodników uczestniczyło przed kilkoma dniami w imprezie w Kurzętniku, a nazajutrz w Nowym Mieście Lubawskim, ale oficjalne otwarcie sezonu kolarskiej odbyło się właśnie w Olsztynie. Na trasie wyznaczonej wokół stadionu Stomilu w trzech grupach rywalizowało 80 kolarzy z województw: suwalskiego, białostockiego, toruńskiego i olsztyńskiego.

 • Zmarł Jan Kochanowicz pionier olsztyńskiego sportu – Oddany bez reszty

  W wieku 92 lat zmarł Jan Kochanowicz jedna z największych osobowości sportowych Olsztyna i regionu warmińsko-mazurskiego. Wspaniały, niezłomny społecznik, który oprócz pasji nauczyciela-wychowawcy bez reszty zaangażował się w wiele inicjatyw dotyczących życia sportowego miasta. To dzięki jego determinacji powstało kilka obiektów sportowych, służących młodzieży do dnia dziesiejszego.

 • WAMA-SPORT Historia – Ring wolny (1948) - Ogromne zainteresowanie meczami i mistrzostwami

  Tuż po II wojnie światowej w Olsztynie i innych miejscowościach regionu dużą popularnością cieszył się boks i dotyczy to zarówno turniejów indywidualnych jak i spotkań drużynowych. Z poziomem było różnie, ale godna uwagi była liczba zawodników uprawiających tę dyscyplinę, powstawały kluby, które nie narzekały na brak chętnych do treningu.

 • WAMA-SPORT Historia – Bez aplauzu kibiców, za to w kontakcie z naturą - W nogach i głowie

  Biegi na orientacje są dyscypliną stworzoną by uprawiać ja na Warmii i Mazurach. Wspaniale, urozmaicone tereny, dużo lasów sprzyja ludziom, którzy wybrali sobie sport, w którym brakuje może bezpośredniego dopingu kibiców, za to można przeżyć niezapomniana przygodę. Bieg na orientację polega na pokonaniu w jak najkrótszym czasie trasy wyznaczonej w terenie przez punkty kontrolne.

 • WAMA-SPORT Historia - 35-lecie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie (2014) – Jak w domu

  W piątkowe (28 grudnia) popołudnie Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie świętowała swój jubileusz 35-lecia powstania. Czas biegnie szybko. Od skromnej placówki głównie z myślą o gimnastyczkach przez lata szkoła rozwijała się i obecnie umożliwia uprawianie sportu i naukę najzdolniejszych zawodnikom w różnych dyscyplinach. Kilku wychowanków ma już na koncie medale mistrzostw świata.

 • WAMA-SPORT Historia - Święto w UKS „Trójeczka” (2015) podczas imprezy „Być jak Gortat” – Przemek Zamojski też daje przykład

  W sobotnie (20 czerwca) przedpołudnie w sali przy ul. Szewczenki w Olsztynie małe święto mieli działacze, trenerzy i zawodnicy UKS Trójeczka. Podczas imprezy pod hasłem „Być Gortatem” oficjalnie oddano do użytku świetnie wyposażoną szatnię, z której korzystać będzie koszykarska młodzież. Gościem specjalnym spotkania był aktualny mistrz Polski ze Stelmetu Zielona Góra Przemysław Zamojski – wychowanek Truso Elbląg.

 • WAMA-SPORT Historia – Był kiedyś taki zespół - Jak hartuje się Ray-Kontra (2001/02)

  Siatkówka kobieca w Olsztynie ma długie i dość bogate tradycje. Co prawda nasze żeńskie zespoły nigdy nie sięgnęły szczytów ligowej piramidy, ale drużyna Warmii była przed laty solidnym reprezentantem II ligi. Podobnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Spójnia, a przez pewien czas i AZS. Z chwilą likwidacji sekcji siatkówki w kolejowym klubie Olsztyńskie stało się praktycznie siatkarska pustynią w wydaniu pań.

 • WAMA-SPORT Historia – Dlaczego nie lubię ligowego futbolu (2011) – Tu nic się nie zgadza

  Zdążyliście się Państwo zorientować, że nie jestem fanem ligowego futbolu w Polsce. Nie dlatego, że nie lubię tej dyscypliny. Przeciwnie, poświęciłem jej wiele lat życia. Trudno jednak zaakceptować to, co dzieje się w ostatnich latach. Nie można tolerować patologii od korupcji począwszy na zupełnej beztrosce  w prowadzeniu klubów, funkcjonujących na granicy bankructwa skończywszy.